Fobia jest to niekontrolowany, a także nieuzasadniony w całości bieżącymi okolicznościami bardzo intensywny strach przed zjawiskiem, inną istotą żywą bądź rzeczą, która nie stanowi w rzeczywistym świecie realnego zagrożenia dla człowieka, lub zagrożenie rzeczywiste jest niewspółmierne do emocji które ono wywołuje. Sytuacja wywołująca paniczne odczucia u innych ludzi nie budzić lęku o takiej sile natężenia. W większości przypadków mamy do czynienia z lękami dotyczącymi zamkniętych pomieszczeń, dużych wysokości, igieł, gadów oraz owadów. W gruncie rzeczy, wszystko jednak może stać się źródłem strachu, tak mocnego, że paraliżuje całą naszą osobę. Nie można jednoznacznie stwierdzić ile mamy rodzajów fobii ? ile ludzi na ziemi, tyle różnych lęków.

U większości ludzi fobia pojawia się we wczesnym dzieciństwie, nie jest jednak powiedziane, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Osoby borykające się z takim rodzajem lęku często są na niego skazane nawet przez długie lata. By uniknąć stresu i napadów paniki ludzie unikają czynnika, który wywołuje u nich strach. W przypadku dość specyficznych fobii, lęk utrudnia normalne funkcjonowanie pośród społeczeństwa i sprawia, że człowiek staje się wyobcowany.

Ciężko określić główną przyczynę powstawania fobii. Niektórzy naukowcy uważają, że lęk rodzi się we wczesnych latach dzieciństwa, a spowodowany jest nieprzyjemnymi bądź traumatycznymi zdarzeniami. Fobie pojawiające się w późniejszym wieku mogą również zaktywizować się po tragicznej sytuacji, wypadku, śmierci bliskiej osoby, choroby etc, która mogła być tak zwanym czynnikiem spustowym, wyzwalającym lęki, które wcześniej były uśpione, lub występowały w takiej sile natężenia, że nie stanowiły problemu w codziennym funkcjonowaniu.

Fobia
objawia się zarówno fizycznie jak i psychicznie. Do najpopularniejszych objawów fizycznych możemy zaliczyć: znacznie przyspieszone bicie serca, duszności, ból w klatce piersiowej, dreszcze, bóle brzucha, nadmierną potliwość, suchość w ustach etc. Wśród psychicznych objawów możemy wyróżnić niepokój oraz panikę, utratę kontroli nad własnym ciałem, uczucie bezsilności, strach, chęć ucieczki itp.

Na tej podstronie odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie: przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazyNie odnaleziono żadnego gabinetu

W tym miejscu nie znaleziono żadnych pasujących gabinetów - poprzez panel administracyjny możesz dodać NOWY