To nie tylko zaburzenie odżywiania, ale przede wszystkim zaburzenie psychiczne. Wszystkie objawy fizjologiczne takie jak przejadanie, wymiotowanie i ćwiczenia, wskazujące na bulimie nie są jedyną oznaką tej choroby. Te objawy fizjologiczne zastępują tak naprawdę problemy emocjonalne, osoby chorej.

Osoba chorująca na bulimie jest bardzo skoncentrowana na wszystkim, co dotyczy jedzenia i odchudzania. Staje się to dla niej na tyle wazne, że nie może już myśleć o czymś innym. Te myśli pochłaniają wszystkie inne. Ten temat zaczyna być jedynym zainteresowaniem. Przez jakiś czas relacje z ludźmi ulegają zaniedbaniu. Taka osoba staje się aspołeczną, nie potrafi realizować swoje pragnienia i cele. Traci kontakt ze światem.

Przy bulimii, osoba przyzwyczaje się do określonej reakcji na sytuację trudne i stresowe. W tym przypadku są to napady bulimiczne (wymioty i obżarstwa), które pomagają rozładować napięcie. Ten sposób staję się nawykiem i osoba chora nie stosuje już alternatywnych metod dla radzienia sobie z podobnymi sytuacjami.

Bulimia jest uzależnieniem, i osoba chora ? osobą uzależnioną. Zachowania takiej osoby będą podobne do zachowań osoby z każdym uzależnieniem: kłamanie sobie i innym, nie zgadzanie się, że ma problem, sprzeciw w podjęciu terapii i nawet zachowanie kryminalne (kradzieży i t.d).

Główną cechą bulimii jest stosowanie czynności kompensujących olbrzymie spożycie jedzenia zaraz po posiłku lub w krótkim czasie. Do nich należą:

  • prowokowanie wymiotów,
  • używanie środków przeczyszczających, moczopędnych
  • intensywne ćwiczenia fizyczne,
  • diety lub głodówki między napadami obżarstwa.

Głównie, choroba zaczyna się z postanowienia, że muszę schudnąć za wszelką cenę. Również przyczynia się do tego niezadowolenie ze swej sylwetki i parametrów. Oczywiście mają na to wpływ i oczekiwania innych, bliskich ludzi, ich stosunek i zdanie na temat wygłądu osoby. Taka osoba zaczyna próbować coś z tym zrobić i po nieudanej próbie po prostu dochodzi do obżarstwa. Konsekwencją tego jest poczucie winy, nienawiść do siebie i inne negatywne emocję, które prowadzą do prowokowania wymiotów i innych czynności kompensujących, a póżniej znowu wraca do obżarstwa, bo jest to sposobem na rozładowanie napięcia.

Wiadomo, że ta choroba, choć i pochodzi z psychicznego obszaru osoby, ale niestety pozostawia również fizjologiczne koncekwencje ? niesie dużą szkodę organizmowi i dokonuje poważne zmiany w jego funkcjonowaniu. Więc potrzebuje pilnej interwencji specjalisty.

Na tej podstronie odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie: przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazyNie odnaleziono żadnego gabinetu

W tym miejscu nie znaleziono żadnych pasujących gabinetów - poprzez panel administracyjny możesz dodać NOWY