Anoreksja ? to psychiczne zaburzenie odżywiania, polegające na całkowitej odmowie sobie w jedzeniu. W skutku, prowadząca do typowych objawów fizjologicznych głodu i niebezpiecznego stanu zdrowia, zagrażającego życiu.

Na anoreksję częściej chorują kobiety i niestety, wiek osób chorujących cały czas się obniża. Anoreksja dla osoby chorej, to nie koniecznie chęć schudnięcia, ale na pewno coś więcej.
To zaburzenie psychiczne, mające nazwę jadłowstrętu psychicznego, zaczyna się od tego, że osoba chorująca, bardzo się boi przytycia i stara się osiągnąć jak najniższą wagę. Dlatego, dużo ćwiczy, głoduje i nawet stosuje środki przeczyszczające. Te czyny doprowadzają do wyczerpania fizycznego i psychicznego. Wraz z tym, osoba z anoreksją nie rozumie, że robi ogromną krzywdę sobie, i nawet uważa, że nadal jest bardzo gruba, potrzebuje aktywnych ćwiczeń i nie pozwala sobie żadnych pokarmów.
Ale główną przyczyną choroby są jednak, zaburzenia psychiczne. Tak na prawdę, taka osoba pragnie kontroli nad swoim ciałem, pragnie dowieść otoczeniu, że jest osobą wytrzymałą, albo robi to z powodu niskiej samooceny i stosuje głód, jako karę za swą niedoskonałość.

Anoreksja bywa dwóch rodzajów:

  • Restrykcyjna ? ogranicza się tylko głodem i aktywnymi ćwiczeniami.
  • Bulimiczna ? osoba chora, oprócz głodu, stosuje prowokowanie wymiotów i różnorodne środki przeczyszczające.

Anoreksje stwierdzają u osoby, masa ciała, której jest niższa o 85% niż oczekiwana w jej wieku i przy jej wzroście i która się odmawia w jej utrzymaniu przynajmniej na minimalnym poziomie masy prawidłowej.

Musimy jeszcze dodać, że leczenie anoreksji nie pozwala wyeliminować wszystkich następstw tej choroby, zwłaszcza są to następstwa wyczerpującego głodu. Organizm znowu musi się nauczyć przyjmować wystarczająco dużo pokarmu i substancji do odnowienia metabolizmu.

Psychologiczne predyspozycje anoreksji.

Przejrzyjmy się szczególnie cechom osobowości, które robią osobę bardziej podatną tej chorobie.
Uważa się, że kobiety chorują na anoreksje częściej, niż mężczyźni. I najczęściej, są to kobiety inteligentne, zbyt wymagające do siebie, zbyt ambitne i z niskim poczuciem własnej wartości, nieufające sobie i innym.

Wśród młodych kobiet przyczyną anoreksji jest dojrzewanie fizyczne i zmiana kształtu ciała, w związku z tym niepełność siebie, lęk przed oceną innych. W okresie dorastania, ta choroba może być również wynikiem strachu przed większą odpowiedzialnością, niechęci stawania się dorosłej.

Objawy psychiczne towarzyszące anoreksji.

Nadmierne przywiązywanie uwagi do przestrzegania zasad i reguł, perfekcjonizm, ścisłe kontrolowanie kontaktów z innymi ludźmi, poczucie lęku i niepewności.

Na tej podstronie odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie: przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazyNie odnaleziono żadnego gabinetu

W tym miejscu nie znaleziono żadnych pasujących gabinetów - poprzez panel administracyjny możesz dodać NOWY